Какво означава и как да помогнете на малчугана
Снимка: Shutterstock
Атопичната кожа е много често явление при децата. Проявява се със зачервяване, дехидратация и дразнене, които променят естествената защитна функция на кожата.
Ето какво можете да направите, за да облекчите състоянието на малчуганите.
Снимка: Shutterstock
Какво представлява
Нормалната кожа е ефективна защитна бариера, която е в състояние да се поддържа добре хидратирана и по този начин да предпазва себе си и тялото от инфекции и дразнещи или алергенни агенти.
От друга страна, „атопичната“ е особено чувствителна и уязвима, склонна да се дехидратира и да губи естествената си бариерна функция срещу вируси, бактерии, алергени и други дразнители.
Атопичният дерматит е честа патология при децата, която причинява голям дискомфорт.
При по-леките форми кожата изглежда само по-чувствителна: лесно се зачервява при измиване или при студ и вятър, при триене или контакт с вълнен или друг дразнител (перилни препарати, химикали, парфюми).
При най-тежките форми кожата е зачервена и силно сърбяща. Ако се надраска леко, раната трудно зараства и образува струпеи. Като цяло кожата е постоянно суха и има склонност към образуването на удебелени участъци (ксероза).
При бебетата на няколко месеца обикновено бузите са най-засегнати. След това с течение на времето атопичният дерматит обхваща вътрешността на лактите, китките и задната част на коленете, а при деца, които пълзят, и предмишниците и долната част на краката. Понякога може да се разпростре и върху шията, глезените и стъпалата.
Какво може да се направи
За атопичната кожа, независимо от нейната интензивност, няма терапии, способни да разрешат проблема в основата му. Педиатърът обаче ще прецени с какви лекарства или козметични средства би могъл да контролира сърбежа или да облекчи симптомите.
От друга страна, важно е да се приемат определени мерки за защита на кожата на детето, което е показало признаци на атопия в ежедневието. Не само за ограничаване на симптомите, но и за укрепване на бариерната функция на кожата и предотвратяване на рецидиви и усложнения.
Ефикасни мерки при този проблем
По-малък контакт с перилни препарати и дразнещи материи
Атопичната кожа може да се раздразни дори само при контакт с дрехи и бельо от дразнещи тъкани (като вълна и синтетични) или изпрани с агресивни препарати. Ето защо е важно да се обърне внимание както на вида на материята, така и на продуктите, използвани за пране.
Най-добре е детето да носи бели памучни или ленени дрехи (с премахнати етикети), които не са плътно прилепнали. Обувките е за предпочитане да са от кожа, а вълнените допълнения (шапки и шалове) - да се избягват. За спане трябва да се използват памучни чаршафи и пижами, които не са твърде плътни, за да не стимулират изпотяването.
Финалното изплакване на дрехите след пране е особено важно, тъй като не трябва да остават никакви частици от перилния препарат.
Снимка: Shutterstock
Нежно почистване и овлажняване на кожата
Атопичната кожа има тенденция да се дехидратира бързо и е особено чувствителна към действието на обикновените детергенти. Ето защо е важно както да се ограничи дразнещото действие на твърде агресивните измиващи средства, така и да се поддържа адекватна хидратация на кожата.
За почистване на детската кожа използвайте продукти без сапун или маслени разтвори на основата на минерални масла, като избягвате образуването на пяна и парфюмираната козметика. Избягвайте също така прекалено честите вани и душове, с твърде гореща температура на водата. Подсушавайте нежно и без търкане на кожата. Редовно нанасяйте омекотяващ крем или мляко, за да поддържате хидратацията.
Облекчете сърбежа
Сърбежът е следствие от дразненето на кожата, но в същото време е причина за влошаване на дерматита (тъй като детето е склонно да се чеше). Затова поддържайте ноктите на малкото къси, а ако е необходимо, слагайте памучни ръкавици през нощта. При много силен сърбеж се свържете с педиатъра за евентуално приложение на антихистамин.
Защитете кожата от агресия
Всичко, което потенциално може да допринесе за дразненето на атопична кожа, заслужава внимание. Затова не подценявайте ситуациите, в които кожата на детето може да влезе в контакт с дразнители (хлор в басейна или бои за рисуване), дори домашната прах по мебелите и килима.
По материали от DonnaD
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари